Historia

Chór IV L.O. powstał jesienią 2006 r. kiedy to natchniony prośbami rozśpiewanej klasy Ia p. Kazimierz Nocuń przygotował program artystyczny na wieczór wigilijny dla grona nauczycielskiego. Występ spotkał się z tak wielkim powodzeniem, że został powtórzony dla uczniów całej szkoły. Po tym występie przygotowany został program z okazji rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II, który też spotkał się z wielkim uznaniem.

Po przygotowaniu repertuaru oficjalnego, chór uświetnia swym śpiewem każdą uroczystość szkolną. Opracowane zostały również utwory w stylu Gospel, które to przez okres wakacyjny zostały przygotowywane przez p. Martę Górawską, która zdeklarowała swą pomoc fachową w szkoleniu wokalnym.

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu p.dyrektora Mariana Jaszewskiego zostały uszyte jednolite kostiumy.

Przy wydatnej pomocy prof. Rafała Stępniaka chór rozrósł się do ponad 40 członków w tym 8 chłopców.

We wrześniu chór wraz z zespołem muzycznym przygotował piękny program artystyczny na uroczyste obchody 145-lecia naszego liceum, który odbył się w hali sportowej 22.09.2007r. oraz wystąpił w specjalnym koncercie dla absolwentów IV L.O. im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie.

W międzyczasie utworzył się spośród członków chóru kwartet wokalny, który zajął I miejsce w Festiwalu Pieśni Pasyjnej; duet żeński, który zajął I miejsce w konkursie kolęd i pastorałek, zespół muzyczny, który zajął I miejsce w przeglądzie zespołów szkolnych oraz kilka utalentowanych piosenkarek.

Jesienią 2007 r. rozpoczęły się próby kolęd. Opracowane zostały trzy kolędy tradycyjne z którymi chór wystąpił w dorocznym Festiwalu Kolęd, oraz w uroczystym świątecznym koncercie pod nazwą ‘POLSKIE BETLEJEM’ , który odbył się w Sali Teatralnej w styczniu 2008r.

Zaproszenia do udziału w uroczystościach wielu instytucji dla naszego chóru szkolnego świadczą o popularności i dobrej prasie, którą zdobył sobie w tym czasie chór szkolny IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie.

Chór szkolny